Linki, lektury i to, co wiedzieć trzeba...

Poniższą listę stworzyliśmy szczególnie z myślą o polskich dzieciach mieszkających za granicą (nie tylko w Worksop). Dostęp do książek w języku polskim poza granicami naszego kraju jest dosyć ograniczony. Internet jest bardzo często jedyną szansą na zapoznanie się z dziełami polskiej literatury i z wiedzą na temat naszego kraju.
Znajdują się tutaj linki do stron z dziełami literatury polskiej i zagranicznej, słowników języka polskiego, historii Polski oraz geografii. Na końcu umieściliśmy przydatne linki z religii, które szczególnie pomocne mogą być dla osób przygotowujących się do bierzmowania.
Lista będzie na bieżąco aktualizowana. Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi linkami.

Język polski
- Wolne lektury – na stronie znajduje się ponad 1900 utworów pisarzy polskich i zagranicznych, w tym wiele lektur szkolnych, książki, wiersze i dramaty najsławniejszych pisarzy. Dzieła dostępne online na tej stronie internetowej można również ściągnąć do własnego komputera. Na stronie znajdują się także audiobooki, czyli książki, bajki i wiersze czytane przez polskich aktorów, m.in. Jana Peszka i Danutę Stenkę.

- Literatura On Line – strona nie tylko zawiera dzieła wielu najważniejszych polskich poetów i pisarzy, ale również ich biografie oraz wypracowania na ich temat.

-  Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej  – strona Uniwersytetu Gdańskiego realizowana w ramach projektu UNESCO zawierająca dzieła polskich autorów do czytania w internecie.

- Wiersze i bajki – na tej stronie znajdują się wiersze i bajki dla najmłodszych dzieci autorstwa m.in. Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

- Poema – 5740 wierszy polskich poetów - tych sławnych i tych mniej znanych.

- Norwid – zbiór wierszy jednego z największych polskich poetów

- Słownik Ortograficzny PWN – słownik on line zawierający pisownię 140 tysięcy haseł – zarówno wyrazów polskich, jak i wyrazów obcych używanych w naszym języku.

- Słownik Języka Polskiego PWN - Słownik liczy ponad sto tysięcy haseł, został opracowany na podstawie wspólnej bazy dwóch najważniejszych słowników Wydawnictwa Naukowego PWN: Uniwersalnego słownika języka polskiego i Wielkiego słownika wyrazów obcych.

Historia Polski

Wikipedia – strona zawiera obszerne opracowanie na temat historii Polski.

Polskie Dzieje – wiele ciekawych tekstów na temat historii Polski, mapy, multimedia i zdjęcia.

- Od Mieszka do współczesności – kalendarium historii Polski, poczet królów Polski, dynastie, prezydenci, mapy, godła, stolice.

Geografia

- Wiking – strona zawiera wiele przydatnych informacji na temat geografii (obszerny zestaw map z atlasu geograficznego), dodatkowo informacje z historii, biologii i języka polskiego.

- Wikipedia – geografia Polski w ujęciu encyklopedycznym

Religia

- Biblia Tysiąclecia – pełny tekst on line najsławniejszego katolickiego przekładu Pisma Świętego na język polski z podziałem na księgi.

- Katechizm Kościoła Katolickiego – pełny polski tekst oficjalnego katechizmu z 1992 roku

- Święci i Błogosławieni – strona zawiera imiona i krótkie życiorysy większości świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego. Strona przydatna szczególnie dla osób przygotowujących się do bierzmowania i wyboru imienia do tego sakramentu.

- Święci patroni naszych imion - lista świętych Kościoła katolickiego.