Wings Over Worksop

2016-05-14 20:29

14 maja 2016 roku uczniowie z Polskiej Szkoły Sobotniej w Worksop uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu w naszym mieście. Tego dnia z inicjatywy władz miasta uczczono pamięć majora Władysława Jana Nowaka.

Major Władysław Jan Nowak był polskim pilotem podczas II wojny światowej. W 1939 roku przedostał się z okupowanej Polski do Wielkiej Brytanii gdzie służył w polskim dywizjonie 306. Jako pierwszy polski pilot w Bitwie o Anglię zestrzelił niemiecki samolot podczas walk w nocy w maju 1941 roku. Do połowy 1942 roku adiutant prezydenta RP Władysława Raczkiewicza. W kwietniu 1944 roku wyznaczony na oficera łącznikowego w dowództwie 9 grupy myśliwskiej RAF. Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Po wojnie zamieszkał w Lincoln a następnie w Worksop gdzie przez 26 lat prowadził sklep spożywczy przy 6 Hardy Street. Zawsze chętnie pomagał polskim mieszkańcom miasta. Zmarł w 1982 roku w Sheffield. 

W parku miejskim uroczyście odłonięta została ławka z imieniem i nazwiskiem Władysława Nowaka. Następnie przy Hardy Street pamiątkową tablicę odsłoniła Pani Małgorata Kosińska konsul Rzeczypospolitej Polskiej z Manchesteru. Po przejściu udekorowaną polskimi flagami aleją Bridge Street wszyscy spotkali się w auli ratusza miejskiego na wspólnym świętowaniu.